sobota, 25 maja 2013

MANHATTAN POD WODĄ Zuzanna Głowacka


„Manhattan pod wodą” to zbiór felietonów. Zuzanna Głowacka opowiada o życiu w Nowym Joru, o swoim stosunku do wielkiego miasta i o swoich przeżyciach.  Głowacka wspomina o dzieciństwie, pracy w więzieniu Sing Sing i  w gazecie New York Times. Autorka próbuje pokazać nam rzeczywistość życia w USA i sama stara się zakochać w Warszawie. Możemy przeczytać o stereotypach, problemach życia codziennego i mieszkania w obcym kraju.


„Manhattan pod wodą” to pierwsza książka tego typu, którą przeczytałam. Jest to zbiór felietonów, czyli króciutkich tekstów, w których są poruszane przeróżne sprawy związane z autorką. Głowacka pokazuje nam ciekawe problemy, z którymi spotyka się nie tylko ona, ale również jej znajomi i być może każdy z nas.  Autorka mieszka w Nowym Jorku już od wczesnego dzieciństwa mimo, że urodziła się w Polsce. W Ameryce spędziła większość swojego życia, ale postanowiła napisać ten zbiór felietonów w języku polskim.  W książce można przeczytać praktycznie o wszystkim. Pani Zuzanna ma bardzo ciekawy punkt spoglądania na świat. Potrafi dostrzec cenne szczegóły i wyciągnąć z nich jakieś wnioski.  Prezentuje nam swoje zdanie na dany temat, czasami błahy i lekki , a czasami bardzo poważny. Niewątpliwie każdy z tych felietonów wnosi coś do całości.


Przeczytanie książki zajęło mi dość dużo czasu, ale to przez szkołę i inne sprawy.  Na pewno nie jest ona nudna, wręcz przeciwnie. Felietony są krótkie więc nie można się zbytnio wciągnąć, ale mimo wszystko kiedy skończy się jeden z nich ma się ochotę na następny. Każdy z tekstów jest na swój sposób ciekawy. Niektóre są kontrowersyjne ,a inne zwyczajne o prostych i łatwych sprawach. Autorka świetnie opisuje Nowy Jork i to jakie naprawdę jest tam życie. Mówi między innymi o tym jak ona czuje się tam jako ktoś kto urodził się w innym kraju.  Z „Manhattanu pod wodą” można się dowiedzieć mnóstwo ciekawych informacji. Książka jest naszpikowana interesującymi i zapadającymi w pamięć zdaniami. Można by z niej było wybrać kilkadziesiąt cytatów.


Polecam każdemu, kto chce odbyć „podróż” do Nowego Jorku i rzeczywistości życia w tym mieście. Z Zuzanną Głowacką można przeżyć świetną przygodę i spędzić trochę czasu z dala od naszego życia, a zagłębić się w tajniki jej życia.

W Teksasie przestępca musi swoją ofiarę poinformować o zamierzonym przestępstwie 24 godziny przed jego popełnieniem, i wyjaśnić powód i rodzaj planowanej zbrodni.”

„ Znany amerykański komik Chris Rock Ma do tej sprawy prostsze podejście. Uważa, że geje powinni móc zawierać małżeństwa, bo „ mają prawo być tak samo nieszczęśliwi jak wszyscy inni”.”


8 / 10


Żaneta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz