środa, 8 maja 2013

JASPER JONES Craig SilveyPewnego letniego wieczoru w małym miasteczku na północy Australii do Charciego Bucktina przychodzi miejscowy urwis, Jasper Jones. Chłopcy razem odkryli w lesie martwą dziewczynkę w ich wieku. Okazuje się, że obaj ją bardzo dobrze znali ze szkoły i nie tylko… Z obawy o to, że będą posądzeni o zabójstwo dziewczyny ukrywają ciało i postanawiają na własną rękę odkryć prawdę, która okazuje się naprawdę szokująca.Jasper Jones – ma ojca, który cały czas pije więc chłopaka nie ma normalnego domu i musi sam się wychowywać. Wszystko co stanie się w miasteczku zawsze jest na niego (nawet jak nic nie zrobił).

 Charcie Bucktin – wrażliwy, trzynastoletni chłopiec, który interesuje się literaturą i chce w przyszłości wyjechać do NY i zostać pisarzem.Od początku wiedziałam, że będzie to bardzo dobra i trzymająca w napięci lektura na nudne wieczory i noce. Czytanie zajęło mi trochę czasu, ale nie dla tego że książka była monotonna tylko z braku czasu i troszkę z lenistwa. Wiem, wiem jak można się leniwić i zamiast czytać świetne powieści to oglądać seriale i przesiadywać na facebook’u. no cóż.. Autor świetnie opisuje nie tylko charakter bohaterów ale też pejzaże i całe otoczenie znajdujące się wokół nich.

Przez połowę książki akcja jest trochę wolniejsza jednak dobrze jest poczekać na dalsze rozwinięcie, ponieważ dużo się dzieje a koniec okazuje się zaskakujący.

Silvey do fabuły włącza takie wątki jak pierwsze miłości i zauroczenia, przyjaźnie, problemy rodzinne a także dosadnie opisuje życie dorosłych.

Naprawdę polecam zapoznać się z tą lekturą.


„- Charcie! Co ty tu robisz? W co ty się zabawiasz? Śledzisz mnie? Nie powinno cię tu być! Dlaczego nie jesteś w domu? To  niebezpieczne!”„-Upuszczę ją! Połóż ją! Połóż! – szepczę spanikowany.

  -Ostrożnie! Ostrożnie! – instruuje mnie Jasper, jakbyśmy nieśli kruchy mebel, który łatwo połamać.”

        8/10                                                  Selena                        

1 komentarz:

  1. Książka wydaje się interesująca... Może sięgnę po nią w wolnym czasie. :)

    OdpowiedzUsuń