piątek, 28 czerwca 2013

TYDZIEŃ SPECJALNY #1 Recenzja

Tydzień specjalny to nowa akcja, stworzona przeze mnie, w której przez cały tydzień będę zamieszczać na blogu posty na jakiś konkretny temat. Będę pisać o seriach książkowych, autorach, serialach itp.
Dzisiaj przyszedł czas na recenzje tomu 6 i 7 „Plotkary”.

„Plotkara 6. Tylko ciebie chcę”

Wszyscy uczniowie ostatnich klas dostają listy z collegiów, ale niestety nie wszyscy są zadowoleni z tego co w nich zobaczyli. Blair i Serena postanawiają otworzyć listy razem, lecz tylko jedna z nich ma się z czego cieszyć. Serena odwiedza Brown, Yale i Providence, aby zdecydować się do której szkoły iść. Na pewno nie ułatwi jej wyboru to, że w każdym z tych collegów poznaje przystojnych chłopców. Dan wprowadza się do Vannesy, ale nie cieszą się długo samotnością, bo dołącza do nich pewna dziewczyna podająca się za przyjaciółkę Ruby (siostry V).


„Plotkara 7. Nikt nie robi tego lepiej” 

Serena i Nate nadal zastanawiają się jaką szkołę wybrać. Blair wraca do Nate i ich związek nabiera tempa, tylko jak długo będzie to trwało? Dan dołącza do zespołu, ale okazuje się, że nie ma on takiego talentu jak myślał. Jenny staje się coraz bardziej niegrzeczną dziewczynką. Zaczyna kręcić się koło członków zespołu. Czy wyjdzie z tego coś dobrego, czy wręcz przeciwnie? Vanessa po tym jak rozstała się z Danem szuka nowego współlokatora do. Okazuje się, że zamieszka z osobą, której wszyscy najmniej się tam spodziewali.


Postanowiłam napisać jedną recenzje do dwóch części, ponieważ książki śmiało można by było połączyć. Akcja siódmej części zaczyna się praktycznie w tym samym czasie i miejscu, w którym zakończyła się szósta.  „Plotkara 6” wciągnęła mnie od samego początku i do  końca trzymała w napięciu. Początek siódmej części nie był rewelacyjny, ale za to zakończenie świetne. Cecyli von Ziegesar doskonale wie, w którym momencie skończyć tom tak by chciało się sięgnąć po następny.


Język w książce jest raczej młodzieżowy, ale nie płytki czy bezsensowny. Często zdarzają się pytania retoryczne, co powoduje że czytelnik się jeszcze bardziej zastanawia co wydarzy się dalej. W książkach jest kilka zabawnych momentów. Najbardziej lubię w tych książkach kiedy jest wypowiedź plotkary na blogu. Stanowi to ciekawe urozmaicenie.


Jeżeli chodzi o bohaterów, to pojawia się kilka nowych osób. Do Vanessy i Dana wprowadza się Tiphany, która mówi że jest przyjaciółką Ruby i dostała od niej klucz. Jak się potem okazuje wcale nie jest tym za kogo się podaje. W siódmej części dochodzą członkowie zespołu Raves, z którymi śpiewa Dan. Jego przygoda w zespole nie trwa długo, ale Jenny spędza z Ravesami coraz więcej czasu. Bardzo podobał mi się pomysł wprowadzenia się pewnej bohaterki do Vanessy. Nie chcę spolerować, więc nie zdradzę kto to jest, szczególnie że była to nie mała niespodzianka. Nikt mnie jakoś szczególnie nie irytował w tych częściach, no może oprócz Dana, ale nigdy na nim nie przepadałam.


Książki po małej przerwie ( tom piaty czytałam rok temu) znowu stały się przyjemne. Akcja rozgrywa się szybko. Po jakimś czasie, niektóre zagrania i intrygi staja się nudne, ale mimo wszystko książkach praktycznie bez przerwy coś się dzieje. Może „Plotkara” nie jest jakimś wybitnym dziełem zapadającym w pamięć, ale czyta się ją przyjemnie.


7/10


Żaneta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz