poniedziałek, 7 października 2013

30 DAY BOOK... Książka, która sprawia, że jestem smutna


Dzień 6 Książka, która sprawia, że jestem smutna


Myślę, że dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że "Oskar i pani Róża' dostał miano zasmucającej mnie książki. Była to lektura w trzeciej gimnazjum, jedna z niewielu, która jest naprawdę warta przeczytania. 
Oskar jest małym chłopcem chorym na raka. Pani Róża jest wolontariuszką w szpitalu i staje się ona przyjaciółką Oskara. Pomaga mu przetrwać dobrze ten czasu który mu pozostał. Proponuje Oskarowi, żeby jego jeden dzień był jak 10 lat. Dzięki temu chłopiec może sobie wyobrazić, jakby przeżył o wiele więcej lat niż na prawdę. 
Myślę, że wiele z was zna historię Oskara. Być może z filmu, a z tego co wiem są nawet dwie wersje ( jak nie więcej). W tym przypadku książka jest o wiele lepsza. Płakałam na niej już od pierwszych stron. Ksiązka jest cieniutka i przeczytałam ją za jednym razem, ale przez cały czas ryczałam. Nie pamiętam by jakakolwiek inna książka wywołała we mnie taki smutek. Oskar jest tylko małym chłopcem, a jego historia jest strasznie, okropnie przytłaczająca. 

Książka pana Schmitta jest przesycona prawdami życiowymi i niewinną dziecięca nadzieją. Będę dłuuuugo pamiętać "Oskara i Panią Różę". Polecam każdemu, bez względu na wiek czy płeć.

6 komentarzy:

 1. "Oskara i Panią Różę" czytałam dwukrotnie i za każdym razem odnajdywałam coś nowego w tej pozycji. To prawda, że wzrusza...

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam ale nie pamiętam, trzeba będzie odświeżyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę powieść i pamiętam jak byłam nią zachwycona. Książka, która zdecydowanie zasługuje na uwagę. Ogólnie uwielbiam twórczość Erica-Emmanuela Schmitta. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna książka, choć niesamowicie smutna. Czytałam ją dwukrotnie i za każdym razem działała na mnie tak samo... Przypomina o uniwersalnych wartościach, o których zapominamy na co dzień, a które są przecież tak ważne. Pozdrawiam i polecam inne książki Schmitta :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To faktycznie nie dziwi. Bardzo wiele osób podaje tę książkę przy tym punkcie :)

  OdpowiedzUsuń